Två doktorander etnologi, forskarskolan Utbildning, lärande, globalisering

2019-12-18

Södertörns högskola är ett lärosäte i Stockholm som utbildar, forskar och samverkar för en hållbar samhällsutveckling. På högskolan finns drygt 11 000 studenter, cirka 70 program och 270 kurser. Utbildning och forskning bedrivs inom humaniora, samhällsvetenskap, teknik och naturvetenskap. Högskolan erbjuder också polisutbildning och lärarutbildning med interkulturell profil. Mycket av forskningen handlar om frågor som rör Östersjö- och Östeuropaområdet. På Södertörns högskola blandas ämnen, perspektiv, människor och erfarenheter. Här finns de nyfikna och de ifrågasättande, de som söker oväntade kombinationer, utveckling och utmaningar.

Forskarutbildningsområdet Historiska studier inom Institutionen för historia och samtidsstudier vid Södertörns högskola söker doktorander i etnologi som ska ingå i forskarskolan Utbildning, lärande, globalisering.

För fullständig information se här. 

Ansökningsförfarande

Se information och instruktioner om ansökningsförfarandet i ansökningsformuläret.

En ansökan måste innehålla:

• ansökningsbrev

• curriculum vitae

• examensbevis och intyg som påvisar behörighet att söka tjänsten

• uppsatser och andra vetenskapliga verk som är relevanta för ansökan enligt den allmänna studieplanens särskilda behörighet

• forskningsplan om högst 4 sidor som redovisar planerad forskning, intresseinriktningar och tydligt beskriver relationen till forskarskolan Utbildning, lärande, globalisering

• två referenser med kontaktuppgifter.

Tillträde

Tillträdesdatum är 2020-09-01.

Sista ansökningsdag: 17 februari 2020 kl. 23:59.

Ansökan som vid ansökningstidens utgång är ofullständig behandlas inte. Observera att ett exemplar av allt du skickar in i samband med ansökan kommer att bevaras på högskolan i två år efter att anställningsbeslut fattats (enligt föreskrift från Riksarkivet). Högskolan ansvarar inte för återsändning av ansökningshandlingar. 

Ytterligare upplysningar

Maria Zackariasson, professor i etnologi, forskningsledare Lärarutbildningen, maria.zackariasson@sh.se, 08 608 50 41

Helena Bergman, studierektor Historiska studier, helena.bergman@sh.se, 08-608 43 76

Martin Wottle, ordförande Historiska studier, martin.wottle@sh.se, 08-608 47 85

Marianne Mosesson, personalhandläggare, marianne.mosesson@sh.se, 08 608 40 70.

På vår hemsida sh.se/ledigajobb finns en mall för ansökan som den sökande behöver följa. Publikationer som åberopas ska bifogas i ansökan.

En ansökan som inte är komplett eller inkommer till Södertörns högskola efter sista ansökningsdag kan komma att avvisas.

Den aktuella anställningen gäller under förutsättning att anställningsbeslutet vinner laga kraft.

Södertörns högskola kan komma att tillämpa CV-revision

Välkommen med din ansökan!

Fackliga kontaktpersoner:

SACO: Antonia Ribbing, tel: 070 -602 87 61, antonia.ribbing@sh.se

ST: Karin Magnusson tel: 08 -608 41 75, karin.magnusson@sh.se

SEKO: Henry Wölling tel: 08 -524 840 80, henry.wolling@ki.se

Södertörns högskola har gjort ett medvetet medieval för denna rekrytering och vi undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller andra säljare av rekryteringstjänster.

Ansökan

Du ansöker till jobbet som Doktorand hos Södertörns Högskola i Huddinge genom att kontakta företaget på något av följande sätt.

Till webb­ansökan